Quantcast

Area Dressage Times

Please see dressage times for Area 15 23rd July

Please click here to download a copy of the times

 

CLASS 1   Intro A (2008)   ARENA 1
Time Number Horse Rider  
09:00 10 Longhope Millicent Two Socks Jan Howells
09:06 11 Correal Hunter Sue Pugh
09:13 12 Cefnarochr Jackie Kate Loupart
09:19 13 Ruby Aby Power
CLASS 2   Prelim 13 (2006)    
Time Number Horse Rider  
09:32 46 Lletty Crudd Bailey Sarah Francis
09:39 45 Taffechan Topgun Sadie Robertson
09:46 86 Nobbys Girl Shannon Close
09:53 74 Llanigon Llewelyn Marion Hughes
10:00 33 Wing & A Prayer Becky Miles
10:07 13 Ruby Aby Power
10:14 15 Tonto Evie Howard
10:21 111 Walnut Magical Whisper Georgina Dickinson
CLASS 4 Senior BRC Walk & Trot Dressage 1 (2014)    
Time Number Horse Rider  
10:41 11 Correal Hunter Sue Pugh
10:47 14 Colour Zone Jane Allcoat
10:54 12 Cefnarochr Jackie Kate Loupart
11:01 10 Longhope Millicent Two Socks Jan Howells
CLASS 6 Junior Prelim 2 (2016)   Arena 1
Time Number Horse Rider RC
11:12 16 Nobby Ella Clatworthy Mynydd
CLASS 9 Junior Novice 34 (2009)    
Time Number Horse Rider RC
11:25 17 Clyro Hill Jaz Jaz Armistead Golden Valley
CLASS 3   Novice 28 (2008)    
Time Number Horse Rider  
11:45 23 Brynclettwyr Silver Hornbeam Deb Probert
11:52 107 Lord Roflow Kate Spitzmaul
11:59 130 Starskie Amy Daye
CLASS 5 QUALIFIER BRC Pairs 5 (2014)    
Time Number Horse Rider RC
12:11 (31 Caplor Hill Billy Lauren Keen Hereford Pair
(67 Caplor Hill Hector Rachel Caswell Hereford Pair
12:18 (16 Brother Tobias Ann Mary Sutton Riders 2000 Pair
(87 Committee Decision Ann Bryan Riders 2000 Pair
CLASS 12A PRELIM 18   ARENA 2 RC
Time Number Horse Rider VOARC Divas
09:00 20 Cherry Delight Nickatie Dimarco VOARC Divas
09:07 21 Duke IV Jane Meredith VOARC Vixens
09:14 22 Ventry Dun Rosie Pothecary VOARC Belles
09:21 24 Joe Rua Jessica Powell VOARC Belles
09:28 25 Lord Sallyfield Rowena Craig- Aliani Hereford Potatoes
09:35 26 Loxleys Last Stand Rebecca Perdell Hereford Potatoes
09:42 27 Freestyle V Keira Howells Hereford Peas
09:49 28 Knighton Storm Jo Blackman-Howard Hereford Peas
09:56 29 Cronins Quotation May Blackman-Howard Hereford Carrots
10:03 30 Shannondale Jaylo Mitty Hardy Hereford Carrots
10:23 31 Caplor Hill Billy Lauren Keen Golden Valley
10:30 32 Mister Tobias Marion Powell Golden Valley
10:37 33 Wing & A Prayer Becky Miles Y Fenni Ind
10:44 34 Prince Charming Lisa McKenzie-Crawford Y Fenni Skirrid
10:51 35 Jet Nicky Powell Y Fenni Skirrid
10:58 36 Daly Boy Justine Burns Y Fenni Blorenge
11:05 37 KJ Opposition Mayhem Katie Phelps Y Fenni Blorenge
11:12 38 Flight Donna Harris Cricklands Red
11:19 39 Garnglas Atlantic Quest Georgia Wylie Cricklands Red
11:26 40 Tealson Montgomery Izzy Adams Cricklands Green
11:33 41 Millhill Bouquet Grace Gillies Cricklands Green
11:53 42 Seargent Dick Lisa Parker Wye Valley
12:00 43 Troy Flashman Julian Holmes Wye Valley
12:07 44 Dunmore Dan Claire Corney Riders 2000
12:14 45 Taffechan Topgun Sadie Robertson Riders 2000
12:21 46 Lletty Crudd Bailey Sarah Francis Vale of Usk
12:28 47 Geddrych Hullballo Colin Davis Vale of Usk
12:35 48 The Silver Lady Ruth Gregory Southerndown
12:42 49 Bertie Libby Morgan Southerndown
12:49 50 Parc Fynnon Mr Steel Man Tania Mathews Mynydd Ind
12:56 51 Gallianos Gold Dust Lucy Hamblett VOARC Vixens
13:03 23 Brynclettwyr Silver Hornbeam Deb Probert VOARC Vixens
CLASS 12B PRELIM 18   ARENA 3 RC
Time Number Horse Rider
09:00 60 Dolly Tracey Hook Y Fenni Skirrid
09:07 61 Nolton Monaco Becky Pugh VOARC Vixens
09:14 62 Ardlea Fairy Lady Kirsty Andrews VOARC Vixens
09:21 63 New Hunts Dream Truffle Sue Mason Hereford Potatoes
09:28 64 Jesatran Firectacker Sally Morton Hereford Potatoes
09:35 65 Organised Rebel Jo Dillon Hereford Peas
09:42 66 Cobson’s Choice Janet Alderton Hereford Peas
09:49 67 Caplor Hill Hector Rachel Caswell Hereford Carrots
09:56 68 Baresie Z Georga Duncan-Davies Hereford Carrots
10:03 69 Domino Lisa Bell VOARC Belles
10:23 70 Piper III Julia Parker VOARC Belles
10:30 71 Westmeath Girl Sarah Connop VOARC Divas
10:37 72 Curra Mary Beag Izzy Hill VOARC Divas
10:44 73 Rakish Diamond Megan Greenhow Golden Valley
10:51 74 Llanigon Llewelyn Marion Hughes Golden Valley
10:58 75 Tiger Lilly Jade Bennett Y Fenni Skirrid
11:05 87 Committee Decision Ann Bryan Riders 2000
11:12 76 Tizer Katy Williams Y Fenni Blorenge
11:19 77 SAI Capucino Julie Light Y Fenni Blorenge
11:26 78 Casanova June Holmes Wye Valley
11:46 79 Rose Quartz Ann Wilson Wye Valley
11:53 80 Zo Dapper G Ruth Wootton Vale of Usk
12:00 81 Poundy Tiger Lilly Chrissie Owens Vale of Usk
12:07 82 Kalistalodge Elvis Clare Harden Cricklands Red
12:14 83 Harvey Amy Bowger Cricklands Red
12:21 84 Sally Chris Parker Cricklands Green
12:28 85 Kelbrook by Design Maggie Aikman Cricklands Green
12:35 86 Nobbys Girl Shannon Close Riders 2000
12:42 88 Trenewyyd Viking Warrior Sophia Allen Rudy Village Ind
12:49 89 Epiny Suzie Mathews Southerndown
12:56 90 Blaencanaid Larry Potter Kristy Davies Southerndown
CLASS 17 PRELIM RT- SENIOR   ARENA 4  
Time No Horse Rider Riding Club
11:00 26 Loxleys Last Stand Rebecca Perdell Hereford Potatoes
11:06 21 Duke IV Jane Meredith VOARC Chicks
11:13 27 Freestyle V Keira Howells Hereford Carrots
11:19 20 Cherry Delight Nickatie Dimarco VOARC Fillies
11:26 70 Piper III Julia Parker VOARC Fillies
11:32 29 Cronin’s Quotation May Blackman-Howard Hereford Peas
11:39 67 Caplor Hill Hector Rachel Caswell Hereford Beans
11:45 30 Shannondale Jaylo Mitty Hardy Hereford Potatoes
12:05 63 New Hunts Dream Truffle Sue Mason Hereford Carrots
12:11 31 Caplor Hill Billy Lauren Keen Hereford Beans
12:18 72 Curra Mary Beag Izzy Hill VOARC Chicks
12:24 66 Cobson’s Choice Janet Alderton Hereford Peas
12:31 76 Tizer Katy Williams Y Fenni Crug Mawr
12:37 75 Tiger Lilly Jade Bennett Y Fenni Crug Mawr
12:44 115 Cortynan Golden Wonder Hannah James Mynydd Ind
12:50 140 Llangarth Anna Judith Powell Vale of Usk
CLASS 10 JUNIOR      
13:10 16 Nobby Ella Clatworthy Mynydd
13:16 17 Clyro Hill Jaz Jaz Armistead Golden Valley
CLASS 17 SENIOR      
CONTINUED
13:23 83 Harvey Amy Bowger Cricklands
13:29 82 Kalistalodge Elvis Clare Harden Cricklands
13:36 85 Kelbrook by Design Maggie Aikman Cricklands
13:42 84 Sally Chris Parker Cricklands
13:49 90 Blaencanaid Larry Potter Kristy Davies Southerndown
13:55 89 Epiny Suzie Pugh Southerndown
CLASS 18 NOVICE RT – SENIOR   ARENA 5  
Time No Horse Rider RC
11:00 68 Baresie Z Georga Duncan-Price Hereford Beans
11:06 50 Parc Fynnon Mr Steel Man Tania Mathews Southerndown
11:13 49 Bertie Libby Morgan Southerndown
11:19 28 Knighton Storm Jo Blackman-Howard Hereford Potatoes
11:26 110 Mr Scout Jo Alderton Hereford Carrots
11:32 65 Organised Rebel Jo Dillon Hereford Carrots
11:39 105 SWPH Charity Bear Grace Gillies Cricklands
11:45 141 Winneys Boy Clare Powell Hereford Peas
12:05 101 Alfie Allsorts Kate Ebery Hereford Peas
12:11 120 Buster Adriana Vaux VOARC Chicks
12:18 25 Lord Sallyfield Rowena Craig-Aliani VOARC Fillies
12:24 24 Joe Rua Jessica Powell VOARC Chicks
12:31 69 Domino Lisa Bell VOARC Fillies
12:37 35 Jet Nicky Powell Y Fenni Crug Mawr
12:44 77 SAI Capucino Julie Light Y Fenni Crug Mawr
12:50 131 Quickbeam Beth Eckley Hereford Beans
13:10 121 Archfield Colleen May Blackman-Howard Hereford Potatoes
13:16 40 Tealson Montgomery Izzy Adams Cricklands
13:23 116 Marteg Victor Jo Alderton Hereford Ind
13:29 39 Garnglas Atlantic Quest Georgia Wylie Cricklands
13:36 42 Seargent Dick Lisa Parker Cricklands
CLASS 13 SENIOR NOVICE 24 (2010)   ARENA 1
Time Number Horse Rider RC
13:00 100 Rakish Diamond Megan Greenhow Golden Valley Ind
13:06 101 Alfie Allsorts Kate Ebery Hereford
13:13 102 Celtic Song Anna Tucker Y Fenni Sugarloaf
13:19 103 TBC TBC Y Fenni Derri
13:26 104 Westceffyl Lad Wendy Hayes Riders 2000
13:32 105 SWPH Charity Bear Grace Gillies Cricklands Ind
13:39 106 Banjo Lizzie Davies Mynydd
13:45 107 Lord Roflow Kate Spitzmaul VOARC
CLASS 14 SENIOR NOVICE 27 (2007)    
Time Number Horse Rider RC
14:07 111 Walnut Magical Whisper Georgina Dickinson VOARC
14:13 116 Marteg Victor Jo Alderton Hereford
14:20 112 TBC TBC Y Fenni Sugarloaf
14:26 113 Dan-y-dear Star Appeal Donna Harris Y Fenni Derri
14:33 114 TBC TBC Riders 2000
14:39 104 Westceffyl Lad Wendy Hayes Riders 2000 Ind
14:46 115 Cortynan Golden Wonder Hannah James Mynydd
14:52 110 Mr Scout Jo Alderton Hereford Ind
CLASS 15 NOVICE 34 SENIOR   ARENA 6
Time No Horse Rider RC
13:00 120 Buster Adriana Vaux VOARC
13:07 34 Prince Charming Lisa McKenzie-Crawford Y Fenni Sugarloaf
13:14 122 Gute Grazi Beccy Field Y Fenni Derri
13:21 123 Coltstown Glider Emma Sutton Riders 2000
13:28 124 Westceffyl Max Pippa Hayes Riders 2000 – Ind
13:35 51 Gallianos Gold Dust Lucy Hamblett Mynydd
13:42 126 Llangarth Sagramor Judith Powell Vale of Usk – Ind
13:49 121 Archfield Colleen May Blackman-Howard Hereford
CLASS 16 ELEM 53 SENIOR   ARENA 7
    Horse Rider RC
14:13 130 Starskie Amy Daye Mynydd
14:20 131 Quickbeam Beth Eckley Hereford – Ind
14:35 132 Singing El Salvador Clare Powell Hereford
14:43 133 Clover Quest Kate Loupart VOARC
14:50 134 Libby Beccy Field Y Fenni Sugarloaf
14:58 135 KJ Celtic Opposition Katie Phelps Y Fenni Derri
15:03 124 Westceffyl Max Pippa Hayes Riders 2000
CLASS 11 ELEM 53 JUNIOR    
Time No Horse Rider RC
14:28 17 Clyro Hill Jaz Jaz Armistead Golden Valley
CLASS 19 MEDIUM 76 SENIOR    
Time No Horse Rider RC
15:18 132 Singing El Salvador Clare Powell Hereford – Ind
Share with....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
See a calendar of all our forthcoming activities on the What's On page.  Below are the next events:
Upcoming Events
Oct
29
Sun
10:30 am William Blane Weekend Clinic @ Lucton School
William Blane Weekend Clinic @ Lucton School
Oct 29 @ 10:30 am – 12:30 pm
William Blane has confirmed Sunday 29th October and Sunday 19th November for a show jumping practice for members interested in the Area Combined Training & Area SJShare with....
Nov
5
Sun
all-day Combined Training Competition @ The David Broome Event Centre
Combined Training Competition @ The David Broome Event Centre
Nov 5 all-day
Please see schedule Area 15 ScheduleShare with....
Nov
19
Sun
10:30 am William Blane Weekend Clinic @ Lucton School
William Blane Weekend Clinic @ Lucton School
Nov 19 @ 10:30 am – 12:30 pm
William Blane  19th November for a show jumping practice for members interested in the Area Combined Training & Area SJShare with....